  • PG-30-101R-N
PG-30-101R-N
advertisement
Manufacturer No:
PG-30-101R-N
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-PG-30-101R-N
Package:
Module Box with Display
Datasheet:
PG-30-101R-N
Purchasing and Inquiry
PG-30-101R-N Overview
There is a transducer included in the package Module Box with Display for your convenience. In order to ensure reliable operation, it is recommended that the transducers be set to -10°C~50°C. The transducers are capable of operating well at 10.8V~30V supply voltage. Transducers can be operated at temperatures up to 50°C. Transducers cannot operate at a temperature below -10°C.
PG-30-101R-N Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: Module Box with Display
Operating Temperature: -10°C~50°C
PG-30 series
Operating Pressure: ±1.45PSI (±10kPa)
PG-30-101R-N Applications
There are a lot of Nidec Copal Electronics PG-30-101R-N Transducers applications.
  • Internet of things
  • Air movement control
  • Altimeters
  • Navigation systems
  • General Purpose
  • Hydraulic, brake, and engine oil fluid pressure monitoring
  • Medical instrumentation
  • Home appliance
  • Drones ( e.g. flight stability, height control)
  • Leak detection
Step5Bar-code shipping tag
PG-30-101R-N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    Module Box with Display
  • Supplier Device Package
    Module
  • Operating Temperature
    -10°C~50°C
  • Published
    2016
  • Series
    PG-30
  • Feature
    Temperature Compensated
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Applications
    Industrial Automation
  • Voltage - Supply
    10.8V~30V
  • Output
    1 V ~ 5 V
  • Termination Style
    Cable
  • Output Type
    NPN - Open Collector
  • Operating Pressure
    ±1.45PSI (±10kPa)
  • Pressure Type
    Compound
  • Port Style
    Threaded
  • Port Size
    Female - 1/8 3.18mm BSPT
  • Maximum Pressure
    ±20PSI (±137.9kPa)
  • Max Pressure
    20 PSI