  • PG0016.123NL
PG0016.123NL
advertisement
Manufacturer No:
PG0016.123NL
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-PG0016.123NL
Package:
2420 (6050 Metric)
Datasheet:
PG0016.123NL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PG0016.123NL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2420 (6050 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PG0016NL
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.213W 6.00mmx5.40mm
  • Tolerance
    ±15%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    1.4A
  • Inductance
    12μH
  • DC Resistance (DCR)
    120mOhm
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    2.1A
  • Height Seated (Max)
    0.191 4.85mm