  • PH100S48-24
PH100S48-24
advertisement
Manufacturer No:
PH100S48-24
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-PH100S48-24
Package:
Module
Datasheet:
PH100S48-24
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PH100S48-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PH-S (100W)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    3.85Lx1.61W x 0.50 H 86.0mmx41.0mmx12.7mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    100W
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XXFM-X
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    76V
  • Output Voltage
    24V
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    4.2A