  • PHA225MKP3370QE1
PHA225MKP3370QE1
advertisement
Manufacturer No:
PHA225MKP3370QE1
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-PHA225MKP3370QE1
Package:
Axial, Can
Datasheet:
Description:
CAP ALUM POLY HYB 370UF 63V T/H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PHA225MKP3370QE1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Surface Mount Land Size
  • Mfr
    KEMET
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Series
    PHA225
  • Size / Dimension
    0.638" Dia x 1.366" L (16.20mm x 34.70mm)
  • Tolerance
    -10%, +30%
  • Type
    Hybrid
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    63 V
  • Capacitance
    370 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6.1mOhm
  • Lead Spacing
  • Ripple Current @ Low Frequency
    7.9 A @ 100 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    39.5 A @ 100 kHz