  • PHB-5R0H305-R
PHB-5R0H305-R
advertisement
Manufacturer No:
PHB-5R0H305-R
HK JDW NO:
255-PHB-5R0H305-R
Package:
Radial, Can, Horizontal
Datasheet:
PHB-5R0H305-R
Description:
Cap Supercap 3F 5V -10% to 30% (17.3 X 32.5 X 9mm) Radial 11.8mm 16uA 0.2 Ohm 1000h 70°C Bulk
Step5Bar-code shipping tag
PHB-5R0H305-R
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can, Horizontal
  • Weight
    449.991981mg
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    PowerStor PHB
  • Size / Dimension
    1.280Lx0.681W 32.50mmx17.30mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    5V
  • Capacitance
    3F
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Orientation
    Horizontal
  • Depth
    32.5mm
  • Lead Pitch
    11.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.465 11.80mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 70°C
  • Leakage Current
    16μA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    9mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Length
    32.512mm
  • Width
    17.2974mm