  • PHB1335250KRL
PHB1335250KRL
advertisement
Manufacturer No:
PHB1335250KRL
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PHB1335250KRL
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
CAP FILM 25UF 10% 330VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PHB1335250KRL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    Nichicon
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    PHB
  • Size / Dimension
    1.654" L x 1.378" W (42.00mm x 35.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Capacitance
    25 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.6 mOhms
  • Lead Spacing
    1.476" (37.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    330V
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    220V