  • PHD34NQ10T,118
PHD34NQ10T,118
advertisement
Manufacturer No:
PHD34NQ10T,118
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-PHD34NQ10T,118
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
PHD34NQ10T,118
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 40m Ω @ 17A, 10V ±20V 1704pF @ 25V 40nC @ 10V 100V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 15510
Step5Bar-code shipping tag
PHD34NQ10T,118
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TrenchMOS™
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Subcategory
    FET General Purpose Powers
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    136W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    40m Ω @ 17A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1704pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    35A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    40nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    100V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    35A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.04Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    140A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    100V