  • PHEC50P-SC11LF
PHEC50P-SC11LF
advertisement
Manufacturer No:
PHEC50P-SC11LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-PHEC50P-SC11LF
Description:
Conn SCSI PL 50 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole 50 Terminal 1 Port Tray
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PHEC50P-SC11LF
    Select All
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Nylon
  • Series
    PHEC
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    50
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug
  • Number of Positions
    50
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    2.54mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    8mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Number of Contacts
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Connector Style
    Center Strip Contacts
  • Number of Ports
    1
  • Length
    47.25mm