  • PHT2NQ10T,135
PHT2NQ10T,135
advertisement
Manufacturer No:
PHT2NQ10T,135
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-PHT2NQ10T,135
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
PHT2NQ10T,135
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 430m Ω @ 1.75A, 10V ±20V 160pF @ 25V 5.1nC @ 10V 100V TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 14641
Step5Bar-code shipping tag
PHT2NQ10T,135
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TrenchMOS™
  • Published
    2000
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G4
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    6.25W Tc
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    430m Ω @ 1.75A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    160pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    2.5A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    5.1nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    100V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.43Ohm