  • PHV-5R4H505-R
PHV-5R4H505-R
advertisement
Manufacturer No:
PHV-5R4H505-R
HK JDW NO:
255-PHV-5R4H505-R
Package:
Radial, Can, Horizontal
Datasheet:
PHV-5R4H505-R
Description:
Supercapacitors / Ultracapacitors 5F 5.4V EDLC PHV SERIES HORZ
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PHV-5R4H505-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can, Horizontal
  • Weight
    449.991981mg
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    PowerStor PHV
  • Size / Dimension
    1.280Lx0.839W 32.50mmx21.30mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    5.4V
  • Capacitance
    5F
  • Voltage - Rated DC
    5.4V
  • Orientation
    Horizontal
  • Lead Pitch
    5.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.209 5.30mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 65°C
  • Leakage Current
    28μA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    32.5mm
  • Width
    21.3106mm