  • PI49FCT3802QE
PI49FCT3802QE
advertisement
Manufacturer No:
PI49FCT3802QE
HK JDW NO:
635-PI49FCT3802QE
Package:
QSOP
Datasheet:
PI49FCT3802QE
Description:
1 Circuit 156MHz 3.3V Clock Buffer DUAL 16 Pins QSOP
Purchasing and Inquiry
PI49FCT3802QE Overview
QSOP case is available for the cut smart buffer. It's?packaged?in?the?form?of?a Rail/Tube. Normal operation is limited to 156MHz. A total of 16 terminations can be found in it. The supply voltage of 3.3V can be used to achieve high efficiency. It is located in the way of Surface Mount. It has a pin count of 16 on it. Operation is performed using the 16 pins. There is a circuit clock contained within Clock Drivers that is responsible for this function. At a minimum working temperature of -40°C, it maintains reliability. When the maximum operating temperature is set to 85°C, stable operation is ensured. This electronic gadget is a member of the FCT family. It uses a logic IC with a value of LOW SKEW CLOCK DRIVER. By default, it is set to output 5. A maximum of 3.6V V can be supplied to it. With a voltage supply of 3V, this cut smart buffer can operate as low as possible. It is recommended to keep the supply voltage at 3.3V to maximize efficiency. The clock divider consumes 100nA quiescent current and is unaffected by external factors.
PI49FCT3802QE Features
16 terminations
Clock Drivers subcategory
logic IC type of LOW SKEW CLOCK DRIVER
PI49FCT3802QE Applications
  • Hardware accelerator
  • Car
  • Backplane
  • Network attached storage
  • High performance communication system
  • Clock signal level shifting
  • Defense and aerospace equipment
  • Synchronous optical network (SONET)
  • Mobile Internet Device (MID)
  • DDR4 JEDEC standard LRDIMM design
Step5Bar-code shipping tag
PI49FCT3802QE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    QSOP
  • Number of Pins
    16
  • Packaging
    Rail/Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN (787)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Clock Drivers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    5
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Power Dissipation-Max
    500mW
  • Power Dissipation
    500mW
  • Propagation Delay
    2.5 ns
  • Quiescent Current
    100nA
  • Turn On Delay Time
    2.5 ns
  • Frequency (Max)
    156MHz
  • Family
    FCT
  • Input
    CMOS
  • Logic IC Type
    LOW SKEW CLOCK DRIVER
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm