  • PI6C49X0204B-AWEX
PI6C49X0204B-AWEX
advertisement
Manufacturer No:
PI6C49X0204B-AWEX
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-PI6C49X0204B-AWEX
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
PI6C49X0204B-AWEX
Description:
1 Circuit 200MHz 3.3V 1:4 Clock Buffer DUAL 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
PI6C49X0204B-AWEX Overview
It is available in the case 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) for this cut smart buffer. It's?packaged?in?the?form?of?a Tape & Reel (TR). For normal operation, 200MHz is the maximum value. A total of 8 terminations can be found in it. The supply voltage of 3.3V can be used to achieve high efficiency. A mount of Surface Mount has been applied to it. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution) are classified as such. To ensure reliable performance, the temperature should be set to 0°C~70°C TA. It should be able to work with a power source of 2.375V~3.465VV. Buffer IC is LVCMOS, LVTTL that is output. The electronic gadget belongs to the 6C family. It's set to 3.465V for the maximum supply voltage (Vsup).
PI6C49X0204B-AWEX Features
8 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C TA degrees
PI6C49X0204B-AWEX Applications
There are a lot of Diodes Incorporated PI6C49X0204B-AWEX Clock Buffers & Drivers applications.
  • Data center
  • Data communication
  • Measurement test
  • High speed industry
  • 5G
  • Smartphone
  • Microserver
  • Furniture
  • High speed instrument
  • Car
Step5Bar-code shipping tag
PI6C49X0204B-AWEX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Fanout Buffer (Distribution)
  • Voltage - Supply
    2.375V~3.465V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Output
    LVCMOS, LVTTL
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Number of Circuits
    1
  • Frequency (Max)
    200MHz
  • Family
    6C
  • Input
    LVCMOS, LVTTL
  • Ratio - Input:Output
    1:4
  • Differential - Input:Output
    No/No
  • Propagation Delay (tpd)
    3.3 ns
  • fmax-Min
    200 MHz
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.885mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA