  • PIC12F1840-I/SN
PIC12F1840-I/SN
advertisement
Manufacturer No:
PIC12F1840-I/SN
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC12F1840-I/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
PIC12F1840-I/SN
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 12F Series PIC12F1840 8 Pin 32MHz 3V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC12F1840-I/SN Overview
Packaged in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) format, this MCU is available in a compact size. There are 5 I/Os on the Microcontroller. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. The MCU is based on the 8-Bit core. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. A PIC® XLP™ 12F series electrical component is used in this application. The size of the program memory of Microcontroller is 7KB 4K x 14. A PIC Core Processor is at the core of this Microcontroller. ICs for MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral parts. 8 is the number of terminations on the IC chip that are present. The part works on a 8-bit basis. A 3V volt supply is provided by the Microcontroller chip. A total of NO DMA channels are available. This MCU is implemented with 7kB memory. It is possible to find alternatives to the base part number PIC12F1840 by using the part number search tool. MCU's frequency is 32MHz. In this chip, 8 pins can be accessed. There are 3 timers/counters in this device. A total of 8 pins are included in the package. There are a total of 4 channels for the ADC on this board, so it has a total of 4 channels. In order for the device to function, it uses 1 PWM channels. A total of 1 serial I/Os are included in the electronic part. An external interrupt is included with the chip part, which consists of 1 interrupts.
PIC12F1840-I/SN Features
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC12F1840-I/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC12F1840-I/SN Microcontroller applications.
  • Fax machines
  • Printers
  • Information appliances
  • Electronic jamming systems
  • Heart rate monitors
  • Guidance-GPS
  • Radios
  • Auto-breaking system
  • Industrial instrumentation devices
  • Answering machines
Step5Bar-code shipping tag
PIC12F1840-I/SN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    PIC® XLP™ 12F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC12F1840
  • Pin Count
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    5
  • Nominal Supply Current
    34μA
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
  • Data Converter
    A/D 4x10b; D/A 1x5b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    8b
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    256
  • Number of ADC Channels
    4
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Number of External Interrupts
    1
  • Number of PWM Channels
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    6mm