  • PIC12F519-E/MS
PIC12F519-E/MS
advertisement
Manufacturer No:
PIC12F519-E/MS
HK JDW NO:
536-PIC12F519-E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
PIC12F519-E/MS
Description:
1.5KB 1K x 12 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 12F Series PIC12F519 8 Pin 8MHz 5V 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC12F519-E/MS Overview
For space savings, it is available in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. It is mounted using the way of Surface Mount. There is a Tube package available for it. A PIC core processor powers the device. Work should be performed at a temperature of -40°C~125°C TA. Its type of program memory is FLASH. The device has 5 I/Os. Based on its base part number of PIC12F519, other similarly-sized components can be found. At DUAL, it has its terminals. It consists of 8 terminationals. Part of the PIC? 12F series, this electrical component is used in a variety of applications. The 5V supply voltage enables high efficiency. The gadget has MICROCONTROLLER, RISC as its uPs/uCs/peripheral IC. For its construction, 8 pins are used. The method of Surface Mount is used to mount it. In total, it has 8 pins. Subcategory Microcontrollers includes this component. The devices have a memory size of 1kB that can be used to store programs and data. Using a frequency of 8MHz, it is very efficient. 1 counters/timers are currently active. It belongs to the PIC CPU family. There are a total of 6 programmable I/Os. Normally, the supply voltage (Vsup) should remain above 2V. It works with an oscillator type Internal.
PIC12F519-E/MS Features
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC12F519-E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC12F519-E/MS Microcontroller applications.
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Measuring revolving objects
  • Data acquisition and control
  • Process control devices
  • Answering machines
  • Electronic jamming systems
  • Set-top boxes
  • Hard drives
  • Guidance-GPS
  • Ipod
Step5Bar-code shipping tag
PIC12F519-E/MS
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 12F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    700mW
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    8MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC12F519
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    USB
  • Memory Size
    1kB
  • Number of I/O
    5
  • RAM Size
    41 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • Peripherals
    POR, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Program Memory Size
    1.5KB 1K x 12
  • Bit Size
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    1
  • On Chip Program ROM Width
    12
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    6
  • Length
    3mm