  • PIC14000T-20I/SS
PIC14000T-20I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC14000T-20I/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC14000T-20I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC14000T-20I/SS
Description:
7KB 4K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 14 Series PIC14000 28 Pin 20MHz 5V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 10264
Step5Bar-code shipping tag
PIC14000T-20I/SS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 14
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC14000
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART
  • Memory Size
    7kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    20
  • RAM Size
    192 x 8
  • Memory Type
    EPROM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    POR, Temp Sensor, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    Slope A/D
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
    NO
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    1
  • ROM (words)
    4096
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    22
  • Height Seated (Max)
    2mm