  • PIC16C505-20I/P
PIC16C505-20I/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C505-20I/P
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16C505-20I/P
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16C505-20I/P
Description:
1.5KB 1K x 12 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C505 14 Pin 20MHz 5V 14-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC16C505-20I/P Overview
The package is 14-DIP (0.300, 7.62mm)-shaped. There are 11 I/Os on the Microcontroller. There is a mounting type Through Hole associated with this Microcontroller. The 8-Bit core is the core of the MCU. The type of memory that the program uses is OTP. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. PIC® 16C-series components are electrical components. This program has a program memory of 1.5KB 1K x 12 bytes, which is the size of the program. With a PIC Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 14 is the number of terminations on the IC chip that are present. 8-bits are used in Microcontroller. The component always operates in 5V supply voltage. The Microcontroller chip has NO DMA channels. The part owns 1.5kB memory size. Alternatives can be found by searching through the base part number PIC16C505 to find them. An effective performance can be achieved at a frequency of 20MHz. Devices work in NO PWM channels. It is possible to access the 14 pins on the chip through the 14 pins. The clock has 1 timers or counters on it. In total, it has 14 pins. There are 8 bits in total on an IC chip.
PIC16C505-20I/P Features
14-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC16C505-20I/P Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16C505-20I/P Microcontroller applications.
  • Food and beverage
  • Laminators
  • Vacuum cleaners
  • Ipod
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Washing machines
  • Automatic staplers
  • Teletext terminals
  • Dryers
  • Projector
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C505-20I/P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    14-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 16C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    700mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16C505
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    1.5kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    11
  • RAM Size
    72 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    POR, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    1.5KB 1K x 12
  • Bit Size
    8
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    1
  • On Chip Program ROM Width
    12
  • RAM (words)
    72
  • On Chip Data RAM Width
  • Height Seated (Max)
    5.33mm