  • PIC16C505T-20I/SL
PIC16C505T-20I/SL
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C505T-20I/SL
HK JDW NO:
536-PIC16C505T-20I/SL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
PIC16C505T-20I/SL
Description:
1.5KB 1K x 12 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C505 14 Pin 20MHz 5V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 2410
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C505T-20I/SL
    Select All
  • Published
    1999
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    700mW
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16C505
  • Pin Count
    14
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    1.5kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    11
  • RAM Size
    72 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    POR, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    1.5KB 1K x 12
  • Bit Size
    8
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    1
  • On Chip Program ROM Width
    12
  • RAM (words)
    72
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Length
    8.65mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    1 Weeks
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA