  • PIC16C55A-04I/SS
PIC16C55A-04I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C55A-04I/SS
HK JDW NO:
536-PIC16C55A-04I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16C55A-04I/SS
Description:
768B 512 x 12 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16C Series PIC16C55A 28 Pin 4MHz 5V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16C55A-04I/SS Overview
To save space, it is included in the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. Mounted using Surface Mount. It is available in the Tube package. There is a PIC as core processor in this device. During work, the temperature should remain at -40°C~85°C TA. It has a type of program memory of OTP. There are 20 I/Os on the board. A comparable component can be found by using the base part number PIC16C55A. The terminals of this device are set to DUAL. It has 28 terminationals. There are a number of electrical components in the PIC? 16C series, including this one. Because the supply voltage is 5V, high efficiency can be achieved. As far as data storage is concerned, EPROM, OTP is used as the memory type. MICROCONTROLLER, RISC is the uPs/uCs/Peripheral IC chip in this gadget. It is constructed using 28 pins. According to Surface Mount, it is mounted. Total number of pins is 28. In the subcategory of Microcontrollers, this component is included. In the device, there is a memory capacity of 512B which may be used to store programs and data. This device achieves excellent efficiency at frequencies of 4MHz. A designer is able to make full use of the adaptability and supply voltage of 5V by using it. 1 timers/counters are in use. CPU family PIC comprises the part. Using an oscillator type of External, it works.
PIC16C55A-04I/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16C55A-04I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16C55A-04I/SS Microcontroller applications.
  • Home video and audio
  • DCS control intelligent sensor
  • Printers
  • Nintendo
  • Instrument control
  • Hand-held metering systems
  • X-ray
  • Virtual reality VR robots
  • Information appliances (networking of household appliances)
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C55A-04I/SS
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Series
    PIC® 16C
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Power Dissipation
    800mW
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    4MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16C55A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    RS-232
  • Memory Size
    512B
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    20
  • RAM Size
    25 x 8
  • Memory Type
    EPROM, OTP
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V