  • PIC16C56A-20E/P
PIC16C56A-20E/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C56A-20E/P
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16C56A-20E/P
Package:
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16C56A-20E/P
Description:
1.5KB 1K x 12 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16C Series PIC16C56A 18 Pin 20MHz 5V 18-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC16C56A-20E/P Overview
There is an option to purchase it in the 18-DIP (0.300, 7.62mm) package, which saves space. Through Hole is the way to mount it. This item can be found in package Tube. Devices with PIC core processors are available. Work should be done at -40°C~125°C TA. OTP is the type of program memory used by it. 12 I/Os have been provided by the device. Other components that are comparable to it have the base part number PIC16C56A. This device has terminals at DUAL. As far as terminations are concerned, there are 18 terminations present. The electrical component is part of the series PIC? 16C. The 5V supply voltage enables high efficiency. As a storage type for data, EPROM is used. UPs/UCS/Peripheral ICs of this gadget are MICROCONTROLLER, RISC in order to monitor their performance. It is constructed using 18 pins. It is mounted based on the method of Through Hole. In total, it has 18 pins. Microcontrollers contains this component. In order to store data and programs, the devices have a memory size of 1kB. Supply current cannot exceed 20mA. A 5V source of power is being used to run it. This device achieves excellent efficiency at frequencies of 20MHz. When 5V is employed, designers can fully utilize its adaptability and supply voltage. A total of 1 timers/counters have been set up. PIC CPUs are included in this part. External is the oscillator type it uses.
PIC16C56A-20E/P Features
18-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC16C56A-20E/P Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16C56A-20E/P Microcontroller applications.
  • Mice
  • Routers
  • Copiers
  • Smart instruments
  • Missile control
  • Teletext terminals
  • Aerospace navigation systems
  • X-ray
  • Walkie talkies
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C56A-20E/P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    18-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1998
  • Series
    PIC® 16C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    18
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16C56A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    1kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    12
  • RAM Size
    25 x 8
  • Memory Type
    EPROM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    POR, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    1.5KB 1K x 12
  • Supply Current-Max
    20mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    1
  • On Chip Program ROM Width
    12
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    4.32mm
  • Length
    22.8mm