  • PIC16C62A-20I/SS
PIC16C62A-20I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C62A-20I/SS
HK JDW NO:
536-PIC16C62A-20I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16C62A-20I/SS
Description:
3.5KB 2K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16C Series PIC16C62A 28 Pin 20MHz 5V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16C62A-20I/SS Overview
A space-saving advantage is that it is included in the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. A Surface Mount mounting method is used. Package Tube contains it. There is a PIC as core processor in this device. Work should be performed at a temperature of -40°C~85°C TA. Its type of program memory is OTP. A total of 22 I/Os are present. It has a part number of PIC16C62A that can be used to locate similar components. This device has terminals at DUAL. 28 terminationals are present. The PIC? 16C series contains this electrical component. Because of the 5V voltage of the supply, high efficiency can be achieved. The gadget has MICROCONTROLLER, RISC for its uPs, uC, and peripheral ICs. A total of 28 pins are used in its construction. It has a total of 28 pins on it. The component is included in Microcontrollers. The devices have a memory size of 3.5kB that can be used to store programs and data. Power is provided by a 5V source. At a frequency of 20MHz, it can achieve excellent efficiency. While deploying 5V, designers will be able to fully take advantage of its adaptability. 3 timers/counters are in use. This part is part of the PIC family of CPUs. External is the oscillator type it uses.
PIC16C62A-20I/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16C62A-20I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16C62A-20I/SS Microcontroller applications.
  • Copiers
  • Coffee machines
  • Auto-breaking system
  • Radio
  • DCS control intelligent sensor
  • Printers
  • Oil and gas
  • Accu-check
  • Digital cameras
  • Ipod
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C62A-20I/SS
    Select All
  • Height Seated (Max)
    1.99mm
  • Length
    10.2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Power Dissipation
    1W
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16C62A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, USART
  • Memory Size
    3.5kB
  • Number of I/O
    22
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~6V