  • PIC16C62BT-20E/SO
PIC16C62BT-20E/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C62BT-20E/SO
HK JDW NO:
536-PIC16C62BT-20E/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16C62BT-20E/SO
Description:
3.5KB 2K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C62B 20MHz 5V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 17481
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C62BT-20E/SO
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Number of Terminations
    28
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16C62B
  • Pin Count
    28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
  • Interface
    I2C, SPI, SSP
  • Memory Size
    3.5kB
  • Number of I/O
    22
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI
  • Supply Current-Max
    20mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    20 μs
  • Number of Timers/Counters
    8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
  • Height Seated (Max)
    2.64mm