  • PIC16C65A-10I/P
PIC16C65A-10I/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C65A-10I/P
HK JDW NO:
536-PIC16C65A-10I/P
Package:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
PIC16C65A-10I/P
Description:
7KB 4K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C65A 40 Pin 10MHz 5V 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Quantity:
In Stock : 6509
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C65A-10I/P
  • Number of Timers/Counters
    3
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    5.715mm
  • Length
    52.07mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    10MHz
  • Base Part Number
    PIC16C65A
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Number of I/O
    33
  • RAM Size
    192 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~6V