  • PIC16C65BT-20E/L
PIC16C65BT-20E/L
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C65BT-20E/L
HK JDW NO:
536-PIC16C65BT-20E/L
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
PIC16C65BT-20E/L
Description:
7KB 4K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C65B 44 Pin 20MHz 5V 44-LCC (J-Lead)
Quantity:
In Stock : 14824
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C65BT-20E/L
    Select All
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    33
  • RAM Size
    192 x 8
  • Memory Type
    EPROM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    20mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    4096
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    16.59mm
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16C65B
  • Pin Count
  • Power Supplies
    5V