  • PIC16CE625-20/SS
PIC16CE625-20/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16CE625-20/SS
HK JDW NO:
536-PIC16CE625-20/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16CE625-20/SS
Description:
3.5KB 2K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16CE625 20 Pin 20MHz 5V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 1879
Step5Bar-code shipping tag
PIC16CE625-20/SS
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Series
    PIC® 16C
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16CE625
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    13
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Supply Current-Max
    7.5mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    20 μs
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    1
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    PIC
  • Length
    7.2mm