  • PIC16F1454-I/P
PIC16F1454-I/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1454-I/P
HK JDW NO:
536-PIC16F1454-I/P
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16F1454-I/P
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 16F Series PIC16F1454 14 Pin 48MHz 3V 14-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC16F1454-I/P Overview
It is available in the 14-DIP (0.300, 7.62mm) package for the benefit of saving space. The way of mounting it is Through Hole. Package Tube contains it. It is equipped with a PIC core processor. Maintain a temperature of -40°C~85°C TA while working. The type of memory in which this program is stored is FLASH. A total of 8 I/Os are present. It has a part number of PIC16F1454 that can be used to locate similar components. A DUAL position is assigned to its terminals. 14 terminationals are present. The PIC? XLP? 16F series contains this electrical component. By using a 3V voltage supply, high efficiency is possible. MICROCONTROLLER, RISC is this gadget's uPs/uC/peripheral IC. For its construction, 14 pins are used. During the mounting process, the device is mounted based on the Through Hole method. This component is a part of Microcontrollers. Using the devices' 14kB memory size, you can store programs and data. This device works well at 48MHz frequency when it is operating at a high rate of efficiency. It appears that there are 3 timers/counters in use. This part is part of the PIC family of CPUs. There are 11 programmable input/output ports on the chip. Using oscillator type Internal makes it work.
PIC16F1454-I/P Features
14-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC16F1454-I/P Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F1454-I/P Microcontroller applications.
  • Christmas lights
  • Printers
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
  • Light sensing & controlling devices
  • Scanners
  • Set-top boxes
  • Hand-held metering systems
  • Toys
  • Graphic terminals
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1454-I/P
    Select All
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    14kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    8
  • Nominal Supply Current
    350μA
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    11
  • Number of PWM Channels
    2
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    4.953mm
  • Length
    19.69mm
  • Width
    7.112mm
  • Radiation Hardening
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    14-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2012
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    48MHz