  • PIC16F15354T-I/SO
PIC16F15354T-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F15354T-I/SO
HK JDW NO:
536-PIC16F15354T-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16F15354T-I/SO
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F15354 3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 12012
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F15354T-I/SO
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES IN 16MHZ AT MIN SUPPLY VOL 2.3V
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    PIC16F15354
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Number of I/O
    25
  • Speed
    32MHz
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 24x10b; D/A 1x5b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    4096
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Screening Level
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    17.9mm
  • Width
    7.5mm