  • PIC16F1784T-I/MV
PIC16F1784T-I/MV
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1784T-I/MV
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16F1784T-I/MV
Package:
40-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16F1784T-I/MV
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1784 40 Pin 32MHz 3V 40-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 12286
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1784T-I/MV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    40-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    40
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • Base Part Number
    PIC16F1784
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    35
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    7.5mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 14x12b; D/A 1x8b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    512
  • Number of Timers
    3
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Height Seated (Max)
    0.55mm
  • Length
    5mm