  • PIC16F1825-E/SL
PIC16F1825-E/SL
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1825-E/SL
HK JDW NO:
536-PIC16F1825-E/SL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
PIC16F1825-E/SL
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ mTouch™ 16F Series PIC16F1825 14 Pin 32MHz 3V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16F1825-E/SL Overview
In a 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, the MCU is available. 11 I/Os are available. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. A 8-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~125°C TA are operated by this Microcontroller. The PIC® XLP™ mTouch™ 16F series is comprised of this electrical component. 14KB 8K x 14 is the size of its program memory. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. 14 is the number of terminations on the IC chip that are present. 8-bits are the size of the data that comes with MCU. There is an output of 3V volts from the Microcontroller chip. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. 14kB is the size of the memory in the IC part. Alternatives can be found by searching through the base part number PIC16F1825 to find them. Using a 32MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. Located on the chip are 14 pins. A total of 5 timers/counters are included in the package. It consists of 14 pins. As far as the CPU is concerned, it is embedded with the the PIC family of processors. It programs in 12 Programmable I/O. The ADC channels on this device total 8 in number. The device has a set of 1 A/D converters. As far as the PWM channel count is concerned, the device makes use of 4 channels.
PIC16F1825-E/SL Features
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F1825-E/SL Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F1825-E/SL Microcontroller applications.
  • Paper shredders
  • Telephone sets
  • Industrial instrumentation devices
  • Laptops
  • Automatic control
  • Entertainment products
  • Speed meter
  • Leakage current tester
  • PDAs, game consoles
  • Microwave ovens
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1825-E/SL
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    PIC® XLP™ mTouch™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F1825
  • Pin Count
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Number of I/O
    11
  • Nominal Supply Current
    2.8mA
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Address Bus Width
    8b
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of Programmable I/O
    12
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of PWM Channels
    4
  • Height
    1.5mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm