  • PIC16F18854-I/SS
PIC16F18854-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F18854-I/SS
HK JDW NO:
536-PIC16F18854-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16F18854-I/SS
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F18854 3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16F18854-I/SS Overview
There is a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package available. There are 25 I/Os. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. This Microcontroller is based on a core called 8-Bit. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. The PIC® XLP™ 16F series includes this electrical component. 7KB 4K x 14 is the size of its program memory. Powered by a PIC Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacture of the IC chip, there is a number 28 of terminations. A 3V volt supply is provided by the Microcontroller chip. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. You can find alternatives through the base part number PIC16F18854. Devices work in YES PWM channels. It is at 32MHz clock frequency. In addition to the above, there are other features such as ALSO OPEARTES AT 16 MHZ AT 2.3V MINIMUM SUPPLY, to name but a few.
PIC16F18854-I/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
PIC16F18854-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F18854-I/SS Microcontroller applications.
  • X-ray
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Washing machine
  • Dialysis machines
  • Aerospace navigation systems
  • Routers
  • Washing machines
  • Toasters
  • Kindle
  • Playstation
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F18854-I/SS
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ALSO OPEARTES AT 16 MHZ AT 2.3V MINIMUM SUPPLY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    PIC16F18854
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Number of I/O
    25
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Data Converter
    A/D 24x10b; D/A 1x5b
  • Screening Level
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    5.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    PIC® XLP™ 16F