  • PIC16F18877-E/MVVAO
PIC16F18877-E/MVVAO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F18877-E/MVVAO
HK JDW NO:
536-PIC16F18877-E/MVVAO
Package:
40-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
56KB 32K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 16F Series 3V 40-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 367
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F18877-E/MVVAO
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    40
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N40
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    36
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Size
    56KB 32K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 35x10b; D/A 1x5b
  • ROM (words)
    32768
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Low Power Mode
  • Screening Level
    TS 16949
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    4096
  • RAM (bytes)
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Length
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.55mm
  • Width
    5mm