  • PIC16F505T-I/MG
PIC16F505T-I/MG
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F505T-I/MG
HK JDW NO:
536-PIC16F505T-I/MG
Package:
16-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16F505T-I/MG
Description:
1.5KB 1K x 12 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F505 16 Pin 20MHz 5V 16-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 11737
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F505T-I/MG
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    16-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 16F
  • Published
    2007
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT MINIMUM 2V AT 4MHZ
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F505
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    1.5kB
  • RAM Size
    72 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • Peripherals
    POR, WDT
  • Program Memory Size
    1.5KB 1K x 12
  • Supply Current-Max
    2.2mA
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    1
  • On Chip Program ROM Width
    12
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    12
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.9mm