  • PIC16F610-E/ML
PIC16F610-E/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F610-E/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16F610-E/ML
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16F610-E/ML
Description:
1.75KB 1K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16F Series PIC16F610 16 Pin 20MHz 5V 16-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC16F610-E/ML Overview
There is a 16-VQFN Exposed Pad package available to save space. In this case, it is mounted using the method of Surface Mount. In the package Tube, it is included. The device runs in PIC core processor. Maintain a temperature of -40°C~125°C TA while working. Its type of program memory is FLASH. 11 I/Os are present on the device. It has a base part number of PIC16F610 that can be used to find other components that are comparable. QUAD is the location of its terminals. Currently, it consists of 16 terminationals. The PIC? 16F series contains this electrical component. By using a 5V voltage supply, high efficiency is possible. In this gadget, MICROCONTROLLER, RISC is the device's uPs/uCs/Peripheral IC. The structure is constructed from 16 pins. According to Surface Mount, it is mounted. In total, it has 16 pins. In the subcategory of Microcontrollers, this component is included. Memory size for the devices is 1.8kB, which can be used to store programs and data. The maximum supply current is set at 3.35mA. The system is highly efficient when working at a frequency of 20MHz. There are 2 timers/counters. This part is an integral part of the PIC CPU family. Normally, the supply voltage (Vsup) should remain above 4.5V. The oscillator type Internal is used to operate the device.
PIC16F610-E/ML Features
16-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F610-E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F610-E/ML Microcontroller applications.
  • Toys
  • Microwave ovens
  • Washing machine
  • Robots
  • Teletext terminals
  • Entertainment products
  • Information appliances (networking of household appliances)
  • Petrochemical
  • PDAs, game consoles
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F610-E/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F610
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    RS-232, USB
  • Memory Size
    1.8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    11
  • RAM Size
    64 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    1.75KB 1K x 14
  • Supply Current-Max
    3.35mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    2
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    4mm