  • PIC16F628-04I/SO
PIC16F628-04I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F628-04I/SO
HK JDW NO:
536-PIC16F628-04I/SO
Package:
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16F628-04I/SO
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F628 18 Pin 4MHz 5V 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 10312
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F628-04I/SO
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    PIC® 16F
  • Published
    1997
  • Number of Terminations
    18
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    4MHz
  • Base Part Number
    PIC16F628
  • Pin Count
    28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    SCI, UART, USART
  • Memory Size
    3.5kB
  • Number of I/O
    16
  • Nominal Supply Current
    600μA
  • RAM Size
    224 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    4 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    8b
  • ROM (words)
    2048
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    11.55mm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm