  • PIC16F684T-I/ML
PIC16F684T-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F684T-I/ML
HK JDW NO:
536-PIC16F684T-I/ML
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16F684T-I/ML
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F684 16 Pin 20MHz 5V 16-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2292
Purchasing and Inquiry
PIC16F684T-I/ML Overview
Packaged in a 16-VQFN Exposed Pad format, this MCU is available in a compact size. This Microcontroller has 12 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Powered by the 8-Bit core, it offers a wide range of capabilities. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. PIC® 16F-series components are electrical components. Having a size of 3.5KB 2K x 14, Microcontroller has a program memory of X bytes. With a PIC Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 16 terminations on the IC chip. 8-bits are used for its size. This Microcontroller chip is powered by 5V volts. In addition to that, MCU chip has NO DMA channels. The part owns 3.5kB memory size. You can find alternatives through the base part number PIC16F684. A good performance can be achieved at a frequency of 20MHz, as long as it is operated at a low power consumption. There are a total of YES channels in the device. It is possible to access the 16 pins on the chip. In total, it has 3 timers and counters in it. It consists of 16 pins. In addition to this, the device is embedded with the the PIC CPU family. Some of these features include ALSO OPERATES AT 2V SUPPLY AT 8 MHZ, for example, as one example.
PIC16F684T-I/ML Features
16-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F684T-I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F684T-I/ML Microcontroller applications.
  • Data acquisition and control
  • Television
  • Aerospace navigation systems
  • Firewalls
  • Multi-meter
  • Broadband technology
  • Answering machines
  • Smoke alarms
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Calculator
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F684T-I/ML
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Series
    PIC® 16F
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2V SUPPLY AT 8 MHZ
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F684
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    3.5kB
  • Number of I/O
    12
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    2048
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    4mm