  • PIC16F722-I/SS
PIC16F722-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F722-I/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16F722-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16F722-I/SS
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 16F Series PIC16F722 28 Pin 20MHz 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16F722-I/SS Overview
There is a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package available to save space. The way of Surface Mount is used to mount it. In the package Tube, it is included. A PIC core processor powers the device. Working at -40°C~85°C TA temperature is recommended. There is FLASH program memory in it. It has a number of 25I/Os. It has a part number of PIC16F722 that can be used to locate similar components. The position of the device is DUAL at terminal. In this case, there are 28 terminationals. An electrical component such as this is included in the series PIC? XLP? 16F. Because of the 3.3V voltage of the supply, high efficiency can be achieved. uPs/uCs/Peripheral IC for this gadget is MICROCONTROLLER. A number of 28 pins are used to construct it. As a result, it is mounted in accordance with Surface Mount. There are a total of 28 pins on it. The component is included in Microcontrollers. It is possible to store programs and data on the devices, as they have a memory size of 3.5kB. Working at a frequency of 20MHz results in excellent efficiency. A total of 3 timers/counters have been set up. It is a member of the PIC family of CPUs. Using oscillator type Internal makes it work.
PIC16F722-I/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F722-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F722-I/SS Microcontroller applications.
  • Home video and audio
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Mice
  • Mobile computers
  • DCS control intelligent sensor
  • Equipment control
  • Washing machine
  • Multi-meter
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Printers
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F722-I/SS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F722
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Interface
    I2C, SCI, SPI, SSP, UART, USART
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 11x8b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Density
    28 kb
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    11
  • Number of PWM Channels
    2
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    1.85mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    5.6mm