  • PIC16F722A-E/SS
PIC16F722A-E/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F722A-E/SS
HK JDW NO:
536-PIC16F722A-E/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16F722A-E/SS
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 16F Series PIC16F722A 28 Pin 20MHz 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16F722A-E/SS Overview
There is a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package available to save space. Mounted using Surface Mount. A package of Tube contains it. A PIC core processor powers the device. Working at -40°C~125°C TA temperature is recommended. It has a type of program memory of FLASH. A total of 25 I/Os are available on this device. Based on the PIC16F722A base part number, it can be compared with other components. DUAL is the location of its terminals. This circuit consists of 28 terminationals. PIC? XLP? 16F is the series number of this electrical component. High efficiency is possible due to the 3.3V supply voltage. MICROCONTROLLER, RISC is this gadget's uPs/uC/peripheral IC. For its construction, 28 pins are used. This device has a total of 28 pins. It is one of the components included in Microcontrollers. In order to store data and programs, the devices have a memory size of 3.5kB. At a frequency of 20MHz, it can achieve excellent efficiency. A total of 3 timers/counters have been set up. As part of the PIC CPU family, this component is included. The oscillator type Internal is used to operate the device.
PIC16F722A-E/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F722A-E/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F722A-E/SS Microcontroller applications.
  • Dryers
  • Christmas lights
  • Oil and gas
  • Industrial instrumentation devices
  • Dialysis machines (performs function of liver)
  • Refrigerators
  • Accu-check
  • Telephone sets
  • Television
  • Automatic staplers
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F722A-E/SS
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2010
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16F722A
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Memory Size
    3.5kB
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Data Converter
    A/D 11x8b
  • Number of ADC Channels
    11
  • Number of PWM Channels
    2
  • Number of USB Channels
    1
  • Height
    1.85mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    5.6mm