  • PIC16HV616-I/ST
PIC16HV616-I/ST
advertisement
Manufacturer No:
PIC16HV616-I/ST
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16HV616-I/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
PIC16HV616-I/ST
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16HV616 14 Pin 20MHz 5V 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16HV616-I/ST Overview
The package is 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)-shaped. 11 I/Os are available. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. This Microcontroller is based on a core called 8-Bit. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. The PIC® 16F series is comprised of this electrical component. This program memory has a size of 3.5KB 2K x 14, which indicates what the size of the program memory is. A PIC Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 14 terminations on the IC chip, which means there are 14 terminations on the integrated circuit chip. 8-bits are used in Microcontroller. This Microcontroller chip is powered by 5V volts. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. This IC part has a memory size of 3.5kB. Using the base part number PIC16HV616, you will be able to find alternatives for the part. Using a 20MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. Located on the chip are 14 pins. There are 3 timers/counters in this device. A total of 14 pins are present. This device is embedded with a PIC processor family, which is a powerful and efficient CPU. In total, it has 8 ADC channels for the measurement of signals. As far as the PWM channel count is concerned, the device makes use of 1 channels.
PIC16HV616-I/ST Features
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16HV616-I/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16HV616-I/ST Microcontroller applications.
  • Data acquisition and control
  • Paper shredders
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Accu-check
  • Industrial instrumentation devices
  • Washing machine
  • Industrial robot
  • Dialysis machines
  • Mice
Step5Bar-code shipping tag
PIC16HV616-I/ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of PWM Channels
    1
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16HV616
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    RS-232, USB
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    11
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5V