  • PIC16LF1507-E/ML
PIC16LF1507-E/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1507-E/ML
HK JDW NO:
536-PIC16LF1507-E/ML
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16LF1507-E/ML
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16F Series PIC16LF1507 20 Pin 20MHz 3.3V 20-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC16LF1507-E/ML Overview
For space savings, it is available in the 20-VFQFN Exposed Pad package. Mounted using Surface Mount. This item can be found in package Tube. There is a PIC as core processor in this device. It is important to keep the temperature at -40°C~125°C TA while working. The type of memory it uses is FLASH. 17 I/Os can be found on it. To find equivalent components, use its PIC16LF1507 base part number. QUAD is the location of its terminals. 20 terminationals are present. The PIC? 16F series contains this electrical component. Because the supply voltage is 3.3V, high efficiency can be achieved. The gadget has MICROCONTROLLER, RISC as its uPs/uCs/peripheral IC. It is constructed with 20 pins. Total number of pins is 20. Microcontrollers contains this component. Data and programs can be stored on the devices with a memory size of 3.5kB. Using a frequency of 20MHz, it is very efficient. Using 3.3V's adaptability as a supply voltage allows designers to maximize its use. A total of 3 timers/counters have been set up. PIC CPUs are included in this part. The number of programmable inputs and outputs is 18. It works with an oscillator type Internal.
PIC16LF1507-E/ML Features
20-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16LF1507-E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF1507-E/ML Microcontroller applications.
  • Instrument control
  • Safety -airbags, automatic braking system (ABS)
  • Fabric
  • Industrial robot
  • Smartphone
  • Glucose monitoring systems (for Type 1 Diabetes)
  • Wastewater treatment
  • Digital TVs
  • Automatic staplers
  • Keyboards
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1507-E/ML
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    20-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF1507
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Memory Size
    3.5kB
  • Number of I/O
    17
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 12x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • CPU Family
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of Programmable I/O
    18
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    128
  • Number of ADC Channels
    12
  • Number of PWM Channels
    4
  • Height
    950μm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm