  • PIC16LF1566-E/SP
PIC16LF1566-E/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1566-E/SP
HK JDW NO:
536-PIC16LF1566-E/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16LF1566-E/SP
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF1566 32MHz 3V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 7964
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1566-E/SP
    Select All
  • Supply Current-Max
    3.5mA
  • Data Converter
    A/D 23x10b
  • ROM (words)
    8192
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    1024
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Number of Timers
    4
  • Number of External Interrupts
    1
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Length
    34.67mm
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Width
    7.62mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Published
  • JESD-609 Code
    e3
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC16LF1566
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V