  • PIC16LF1776-E/MX
PIC16LF1776-E/MX
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1776-E/MX
HK JDW NO:
536-PIC16LF1776-E/MX
Package:
28-UQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16LF1776-E/MX
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF1776 32MHz 3V 28-UQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 1135
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1776-E/MX
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    28-UQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    28
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT 1.8V MIN AT 16 MHZ
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC16LF1776
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Data Converter
    A/D 17x10b; D/A 3x5b, 3x10b
  • DAC Channels
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Screening Level
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm