  • PIC16LF1782-I/SS
PIC16LF1782-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1782-I/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16LF1782-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16LF1782-I/SS
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 16F Series PIC16LF1782 28 Pin 32MHz 3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16LF1782-I/SS Overview
It is available in the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package for the benefit of saving space. In this case, it is mounted using the method of Surface Mount. This item can be found in package Tube. With a processor of PIC cores, the device is powered. During work, the temperature should remain at -40°C~85°C TA. FLASH is the type of program memory used by it. A total of 24 I/Os are present. A component with the same part number as PIC16LF1782 can be compared to other similar components. The terminals are positioned at DUAL. In this case, there are 28 terminationals. Part of the PIC? XLP? 16F series, this electrical component is used in a variety of applications. Using the 3V supply voltage allows for high efficiency. The gadget has MICROCONTROLLER, RISC for its uPs, uC, and peripheral ICs. A total of 28 pins are required to construct this device. This device has a total of 28 pins. This component is a part of Microcontrollers. In order to store data and programs, the devices have a memory size of 3.5kB. Using a frequency of 32MHz, it is very efficient. There are 3 timers/counters. This part is an integral part of the PIC CPU family. A chip with 25 programmable inputs/outputs is available. Using oscillator type Internal makes it work.
PIC16LF1782-I/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16LF1782-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF1782-I/SS Microcontroller applications.
  • Automatic staplers
  • Accu-check
  • Traditional industrial transformation
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Heart rate monitors
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Electronic jamming systems
  • Dryers
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Fabric
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1782-I/SS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF1782
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • Nominal Supply Current
    125μA
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 11x12b; D/A 1x8b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    8b
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    25
  • Number of ADC Channels
    11
  • Number of PWM Channels
    2
  • Height
    1.85mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    5.6mm