  • PIC16LF1828-E/SS
PIC16LF1828-E/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1828-E/SS
HK JDW NO:
536-PIC16LF1828-E/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16LF1828-E/SS
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? mTouch? 16F Series PIC16LF1828 20 Pin 32MHz 3V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16LF1828-E/SS Overview
For space savings, it is available in the 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. A Surface Mount mounting method is used. It comes in a Tube package. It is equipped with a PIC core processor. When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~125°C TA. In terms of its program memory type, it is FLASH. A total of 17 I/Os are available on this device. It has a part number of PIC16LF1828 that can be used to locate similar components. The terminals of this device are set to DUAL. It has 20 terminationals. It is a member of the PIC? XLP? mTouch? 16F series of electrical components. Because the supply voltage is 3V, high efficiency can be achieved. uPs/uCs/Peripheral IC for this gadget is MICROCONTROLLER, RISC. A total of 20 pins are used in its construction. 20 pins are on it in total. It belongs to the subcategory Microcontrollers. Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 7kB. Supply current is maximum at 3.4mA. It is powered by a 2/3.3V?source. This device achieves excellent efficiency at frequencies of 32MHz. It appears that there are 5 timers/counters in use. It is part of the PIC CPU family. An oscillator of type Internal is used.
PIC16LF1828-E/SS Features
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16LF1828-E/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF1828-E/SS Microcontroller applications.
  • Multi-meter
  • Security systems
  • Speed meter
  • Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
  • Microwave ovens
  • Fire detection & safety devices
  • Electromechanical control
  • Measuring revolving objects
  • Television
  • Teletext terminals
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1828-E/SS
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    PIC® XLP™ mTouch™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF1828
  • Pin Count
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Number of I/O
    17
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    3.4mA
  • Data Converter
    A/D 12x10b
  • Watchdog Timer
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    4096
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    12
  • Number of SPI Channels
    1
  • Height
    1.85mm
  • Length
    7.5mm
  • Width
    5.6mm