  • PIC16LF18456-I/STX
PIC16LF18456-I/STX
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF18456-I/STX
HK JDW NO:
536-PIC16LF18456-I/STX
Package:
28-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
28KB 16K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series 3V 28-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 8639
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF18456-I/STX
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    28-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES WITH 1.8VMIN @ 16MHZ
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    26
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Size
    28KB 16K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 24x12b; D/A 1x5b
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    4mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Width
    4mm