  • PIC16LF628-04I/P
PIC16LF628-04I/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF628-04I/P
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16LF628-04I/P
Package:
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16LF628-04I/P
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16LF628 18 Pin 4MHz 5V 18-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC16LF628-04I/P Overview
In a 18-DIP (0.300, 7.62mm) package, the MCU is available. With 16 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller has a mounting type of Through Hole, which indicates that it is mounted conveniently. The MCU is based on the 8-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® 16F series of components. There is 3.5KB 2K x 14 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a PIC Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip terminations are 18. 8-bits are used for its size. Microcontroller chip has outputs of 5V volts. In addition to that, MCU chip has NO DMA channels. This IC part has a memory size of 3.5kB. PIC16LF628 is the base part number that you can use to find alternatives. An effective performance can be achieved at a frequency of 4MHz. Chips have 18 pins. The clock has 3 timers or counters on it. A total of 18 pins are present. The device is powered by the the PIC CPU family that is embedded in it. The total number of bits on a chip is 8. As far as the PWM channel count is concerned, the device makes use of 1 channels.
PIC16LF628-04I/P Features
18-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC16LF628-04I/P Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF628-04I/P Microcontroller applications.
  • Microwave ovens
  • Kindle
  • Automatic control
  • Calculator
  • PDAs, game consoles
  • Wastewater treatment
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Blood pressure monitors
  • Food and beverage
  • Gas monitoring systems
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF628-04I/P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    18-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    18
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    4MHz
  • Base Part Number
    PIC16LF628
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    SCI, UART, USART
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    224 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    4 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    8b
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of PWM Channels
    1
  • Height
    3.68mm
  • Length
    22.99mm
  • Width
    6.6mm