  • PIC16LF628AT-I/SO
PIC16LF628AT-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF628AT-I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16LF628AT-I/SO
Package:
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16LF628AT-I/SO
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16LF628A 18 Pin 20MHz 5V 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16LF628AT-I/SO Overview
Packaged in a 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width) format, this MCU is available in a compact size. With 16 I/Os, it's pretty good. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. There is a 8-Bit core at the core of this MCU. The type of program memory it uses is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. PIC® 16F series components belong to this electrical component. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 3.5KB 2K x 14. A PIC Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. This chip has a total of 18 terminations on MCU chip. Microcontroller comes with 8 bit size. Input voltage for the chip is 5V volts. DMA channels number NO. 3.5kB memory size belongs to the Chip part. Using the base part number PIC16LF628A, you will be able to find alternatives for the part. Performing well when operated at frequency 20MHz can be achieved. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. Located on the chip are 18 pins. It has 3 timers/counters. It has 18 pins in total. The device is embedded with PIC CPU family. As an example, there is a feature called ALSO OPERATES AT 2 V AT 4 MHZ to name only a few.
PIC16LF628AT-I/SO Features
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16LF628AT-I/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF628AT-I/SO Microcontroller applications.
  • Blenders
  • Torpedo guidance
  • Scanners
  • Industrial instrumentation devices
  • Auto-breaking system
  • Fire detection & safety devices
  • Process control devices
  • Calculator
  • Automatic staplers
  • Copiers
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF628AT-I/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    18
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2 V AT 4 MHZ
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF628A
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    SCI, UART, USART
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    224 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    2048
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    11.55mm