  • PIC16LF727-I/ML
PIC16LF727-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF727-I/ML
HK JDW NO:
536-PIC16LF727-I/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16LF727-I/ML
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 16F Series PIC16LF727 44 Pin 20MHz 3.3V 44-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC16LF727-I/ML Overview
Due to its space-saving qualities, it is available in the 44-VQFN Exposed Pad package. Mounted using Surface Mount. You can find it in the package of Tube. The device runs in PIC core processor. Work should be done at -40°C~85°C TA. The type of memory in which this program is stored is FLASH. 36 I/Os have been provided by the device. Other components that are comparable to it have the base part number PIC16LF727. The terminals are positioned at QUAD. There are a total of 44 terminations in it. This electrical component is part of the PIC? XLP? 16F series. Using the 3.3V supply voltage allows for high efficiency. MICROCONTROLLER is the uPs/uCs/Peripheral IC chip in this gadget. There are 44 pins used in the construction of this device. As a result, it is mounted in accordance with Surface Mount. This device has a total of 44 pins. Subcategory Microcontrollers includes this component. The devices have a memory size of 14kB that can be used to store programs and data. When working at a frequency of 20MHz it is able to achieve excellent efficiency. 3 counters/timers are currently active. It is part of the PIC CPU family. Using an oscillator type Internal, it operates.
PIC16LF727-I/ML Features
44-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16LF727-I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF727-I/ML Microcontroller applications.
  • Heart rate monitors
  • Petrochemical
  • Hard drives
  • Telephone sets
  • DDC control
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Paper shredders
  • Removable disks
  • Fire detection & safety devices
  • Broadband technology, video and voice processing
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF727-I/ML
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    44-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    44
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16LF727
  • Pin Count
  • Interface
    I2C, SCI, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    36
  • RAM Size
    368 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 14x8b
    3
  • Density
    128 kb
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    14
  • Number of PWM Channels
    2
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    950μm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm