  • PIC16LF84T-04/SO
PIC16LF84T-04/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF84T-04/SO
HK JDW NO:
536-PIC16LF84T-04/SO
Package:
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16LF84T-04/SO
Description:
1.75KB 1K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16LF84 18 Pin 4MHz 5V 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 8979
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF84T-04/SO
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 16F
  • Published
    1998
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    18
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    4MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF84
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Power Supplies
    2/6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Memory Size
    1.8kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    13
  • RAM Size
    68 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~6V
  • Peripherals
    POR, WDT
  • Program Memory Size
    1.75KB 1K x 14
  • Access Time
    4 μs
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    1
  • EEPROM Size
    64 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    2.64mm