  • PIC16LF872T-I/SO
PIC16LF872T-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF872T-I/SO
HK JDW NO:
536-PIC16LF872T-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16LF872T-I/SO
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16LF872 28 Pin 20MHz 4.5V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16LF872T-I/SO Overview
The package is 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)-shaped. With 22 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. Microcontroller is based on the 8-Bit core architecture. There is a memory type of FLASH in its program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. Microcontroller runs in PIC® 16F Series. There is 3.5KB 2K x 14 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. PIC Core processors are used in MCU. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. This chip has a total of 28 terminations on MCU chip. A 8-bit operation is performed by this part. Input voltage for the chip is 4.5V volts. The Microcontroller chip has NO DMA channels. Its memory size is 3.5kB. You can find alternatives through the base part number PIC16LF872. A good performance can be achieved at a frequency of 20MHz, as long as it is operated at a low power consumption. Devices work in YES PWM channels. Chips have 28 pins. In total, it has 3 timers and counters in it. It consists of 28 pins. Devices based on the PIC series of CPUs are embedded in the device. As an example, there is a feature called ALSO OPERATES AT 2.2V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ to name only a few.
PIC16LF872T-I/SO Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16LF872T-I/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF872T-I/SO Microcontroller applications.
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Switches
  • Blenders
  • Smart instruments
  • Washing machine
  • PDAs, game consoles
  • Playstation
  • Digital cameras
  • Accu-check
  • Digital TVs
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF872T-I/SO
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.2V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16LF872
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
  • Interface
    I2C, SPI, SSP
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    22
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI
  • Supply Current-Max
    2mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 5x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    4 μs
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    3
  • ROM (words)
    2048
  • EEPROM Size
    64 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    2.64mm
  • Length
    17.87mm