  • PIC16LF873-04/SP
PIC16LF873-04/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF873-04/SP
HK JDW NO:
536-PIC16LF873-04/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16LF873-04/SP
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16LF873 28 Pin 4MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 2379
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF873-04/SP
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Series
    PIC® 16F
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    4MHz
  • Base Part Number
    PIC16LF873
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    22
  • RAM Size
    192 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    2mA
  • Data Converter
    A/D 5x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    4 μs
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    4096
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    4.06mm