  • PIC17C42A-16I/PQ
PIC17C42A-16I/PQ
advertisement
Manufacturer No:
PIC17C42A-16I/PQ
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC17C42A-16I/PQ
Package:
44-QFP
Datasheet:
PIC17C42A-16I/PQ
Description:
4KB 2K x 16 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 17C Series PIC17C42A 44 Pin 16MHz 5V 44-QFP
Quantity:
In Stock : 62
Step5Bar-code shipping tag
PIC17C42A-16I/PQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Series
    PIC® 17C
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    16MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC17C42A
  • Pin Count
    44
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    SCI, UART, USART
  • Memory Size
    2kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    33
  • RAM Size
    232 x 8
  • Memory Type
    EPROM, OTP
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    4KB 2K x 16
  • Connectivity
    UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    16 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Address Bus Width
    16
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    2.35mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-QFP
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA